معولين بدنبال استقلال

در مشهد برگزار شد
دومين كنگره هم‌انديشي سازمانهاي غير دولتي معلولين كشور

خبرگزاري فارس: دومين كنگره هم انديشي سازمانهاي غير دولتي معلولين كشور در مركز توانبخشي ناشنوايان فتح‌المبين مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس در مشهد در افتتاحيه اين كنگره، دکتراصغر مكارم، معاون امور توانبخشي بهزيستي كشور در سخناني با اشاره به اهداف برگزاري اين كنگره گفت: وابستگي بيش از اندازه سازمانهاي غير دولتي به ساختار دولت باعث ناكارآمدي آنها شده‌ و از آنجا كه دولت تنها مي‌بايست نقش حمايتي را بر عهده گيرد، تكيه بيش از حد به دولت باعث ورشكستگي تشكل‌ها مي‌شود.
وي با تاكيد بر تخصصي شدن NGO هاي معلولين و تسلط آنها بر علوم روز افزود: اميدواريم شوراي نگهبان با تاييد وام حمايتي معلولان كه در برنامه چهارم به تصويب مجلس رسيده است، به كمك تشكل‌ها آمده و اگرچه تاكنون دولت مبلغي را در اين مورد پرداخت ننموده است، اما در آينده بتواند حمايت‌هايي اندك اما مؤثر داشته باشد.
وي سپس به بالا بردن اعتماد به نفس در ميان معلولان اشاره كرد و خاطر نشان ساخت: ايجاد اين باور در ميان معلولان كه مي‌توانند يك تشكل غير دولتي را سازماندهي و اداره كنند مي‌تواند كليد موفقيتهاي بعدي آنان باشد.
مكارم سپس در يك گفتگوي اختصاصي با خبرنگار فارس اظهار داشت: تاكنون 240 تشكل غير دولتي معلولين در كشور ثبت شده‌‌اند كه 30 تشكل از اين تعداد به استان خراسان تعلق دارد.
وي وجود اين تشكل‌ها را به نفع نظام دانست و يادآور شد:مشاركت معلولين، باعث ايجاد ارتبا‌ط‌ بهتر ميان اين صنف و برنامه‌ريزيان مي‌شود و موجب مي‌گردد كه دولتمردان با نيازهاي معلولان بيشتر آشنا شوند.
يحيي خسروي مسؤول اشتغال‌زايي بهزيستي خراسان نيز در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: ستاد اشتغال از طريق پيگيري و جذب سرمايه‌ها و نيز بررسي تبصره‌هاي موجود قانوني در اين زمينه و شناخت متقاضيان اشتغال و فرصت‌هاي شغلي تاكنون 7 هزار كارجوي معلول را در خراسان شناسايي كرده و در سال 81، 1010 نفر و در سال 82، 1912 نفر را به همكاري مرتبط گماشته است.
در ادامه اين كنگره كارگاه آموزشي ويژه معلولين برپا شد و در موضوعاتي چون استفاده از نيروي دانشجويي و ارتباط شبكه و دولت و نيز بررسي اولويت‌ها در سال 83 تبادل نظر انجام گرفت.

/ 0 نظر / 23 بازدید