مهدی فتحی در گذشت

مهدی فتحی در گذشت

مهدی فتحی، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر، امروز 29 اسفند ماه 82 پس از دو هفته در اغما بودن، درگذشت.
 وی که مدت ها بود در بخش آی سی یو بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود، دیروز وضعیت جسمانی بهتری پیدا کرده بود امروز در حین دیالیز، بعداز ظهر در گذشت.
وی بازیگر فیلم هایی چون مزرعه آفتابگردان (۱۳۸۲)،پرنده اي از قفس پريد (به من نگاه كن) (۱۳۸۱) ،عزيزم من كوك نيستم (1380)،اعتراض (۱۳۷۸)،زشت و زيبا (۱۳۷۷) و آدم برفی بود.

فتحي متولد 1313 تهران و فارغ التحصيل رشته بازيگري و كارگرداني تئاتر از دانشكده هنرهاي زيباست . او همچنين از پايه گذاران تئاتر آناهيتا به شمار مي آيد . مدتي هم به عنوان مدرس دانشگاه كلاسهاي هنري تدريس كرده است و مدتي هم در سمت مشاور هنري واحد نمايش با راديو همكاري داشته است . فتحي وقتي نقش را مي پذيرد با آن زندگي مي كند و آنقدر آن را در خود تكرار مي كند و نقاط مشترك نقش خودش را پيدا مي كند كه تا مدتها خود تحت تأثير آن مي ماند و اين زندگي كردن با نقش بازيهاي او را واقعي مي كند . او هنگام بازي صحنه و لوكيشن را دنيايي براي زندگي مي يابد و چنان قدرتي از خود بروز مي دهد كه همه را تحت تأثير قرار مي دهد .

شايد به همين دليل بود كه او پس از بازي در 2 يا 3 نمايش از چخوف چنان تحت تأثير شخصيت هاي اين نمايش ها قرار گرفت كه مدتها بازيگري تئاتر را رها كرد و به تدريس روي آورد .

فتحي با قامتي كوتاه ، چهره اي گرد و چشماني كه هميشه مرطوب از نوعي شادي و مهرباني است ، هنوز پس از سالها صداقت كودكي خود را حفظ كرده و اين صداقت را كلام شيواي او باور پذيرتر كرده است . شايد به همين دليل است كه حتي زمان يكه نقشهاي منفي ايفا مي كند ، پرطرفدار مي ماند .

فتحي هنگامي بازي فعال است و با چرخشهاي مناسب در صحنه و يا حتي واكنش هاي چهره و نگاه خود نمي گذارد بازيش ايستا شود . هنگامي كه شروع به بازي مي كند يك لحظه هم تماشاچي را رها نمي كند . او به اين نكته آگاه است كه اگر تماشاچي از بازي او خسته شود و چيز جديدي در كار او نيابد به حاشيه رانده خواهد شد . بنابراين با نگاه نافذ خود مخاطب را سحر مي كند .

فتحي با اصرار دوستان و آشنايان و كمي ترس از اعجاز دوربين سينما كه همه لحظات بازي او را ثبت مي كند در سن 57 سالگي با بازي در فيلم « تحفه ها » به كارگرداني ابراهيم وحيدزاده مقابل دوربين سينما قرار گرفت ترديدها و وسواس هاي او در اين فيلم كارساز شد و در « تحفه ها » كنار بازيگراني چون سعيد پورصميمي ، پروانه معصومي ، سيروس ابراهيم زاده ، جمشيد مشايخي و حميد جبلي كه پيش از اين بازي در سينما را تجربه كرده بودند ، بازي برتر و در خور توجهي از خود نشان داد ، به طوري كه ششمين جشنواره فيلم فجر ، لوح زرين بهترين بازيگر نقش اول مرد را به او اهدا كرد .

يك سال بعد « محمد بزرگ نيا » كه در تدارك ساخت فيلم « كشتي آنجليكا » بود ، فتحي را براي بازي در اين فيلم براي ايفاي نقش ناخدا انتخاب كرد .

/ 0 نظر / 229 بازدید