حاصل دست رنج خودم

محمدحسين ملك‌احمدي:
تصويب قانون كتابخانه‌هاي عمومي، نجات كتابخانه‌ها را از سردرگمي‌موجب شد
نيم درصد از درآمد شهرداري‌ها به كتابخانه‌ها اختصاص مي‌يابد

دبير كل هيات امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور گفت: با تصويب قانون تأسيس اداره كتابخانه‌هاي عمومي توسط مجلس شوراي اسلامي، كتابخانه‌هاي عمومي از بلاتكليفي و سردرگمي نجات يافتند.
به گزارش ايسنا، مهندس محمدحسين ملك‌احمدي در همايش آموزشي، برنامه‌ريزي كتابداران استان خراسان در مشهد در خصوص برنامه‌هاي آينده اين هيات اظهار داشت: مهمترين بحث شكل گيري كتابخانه‌هاي روستايي مي‌باشد كه در قانون جديد به آن پرداخته نشده است كه اميدواريم با اختصاص اعتبارات دولتي اين مشكل را تا حدودي حل نماييم.
وي در خصوص مكانيزاسيون كتابخانه‌ها كه قرار بود در سال گذشته اجرا شود اذعان داشت: اين طرح عليرغم اختصاص يافتن بخشي از اعتبارات از طرف اين هيات و دستگاه‌هاي ذيربط متأسفانه صورت نگرفت. اما اميدواريم در سال جاري كليه كتابخانه‌هاي عمومي از مديريت ماشيني برخوردار شوند.
دبير كل هيات امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور افزود: همچنين سعي داريم نگهداري اطلاعات موجود در كتابخانه‌ها و عملكرد آنها از طريق رايانه صورت بپذيرد كه به يك عزم جدي نياز دارد كه در صورت طولاني شدن اين طرح موجب دلسردي اعضاء خواهد شد.
ملك‌احمدي استفاده از مشاركت‌هاي غيردولتي را از مهمترين نكات قانون جديد دانست و گفت: هدف ما مشاركت در دارايي و اموال مردم نيست؛ بلكه بيشتر استفاده از ايده‌ها و نظرات اهل فرهنگ مورد نظر ماست.
وي با اشاره به اينكه نكاتي در قانون جديد در خصوص درآمدها به لايحه افزوده شده كه در لايحه دولت پيش بيني نشده بود افزود: اين باعث تحميل بار مالي بر دولت شد. درصورتيكه در لايحه دولت، نبود برخي از موارد هم از سوي شوراي نگهبان رد شد؛ ولي در نهايت آنچه مورد تأييد قرار گرفت با وضعيت فعلي مفيد مي‌باشد. هرچند ايده‌آل نيست.
ملك‌احمدي از اختصاص نيم درصد از درآمد شهرداري‌ها به عنوان درآمدهاي محلي به كتابخانه‌هاي عمومي خبر داد و گفت: اختصاص اين درصد تا حدودي مشكلات كتابخانه‌هاي عمومي را حل نمود. اما براي شهرهاي بزرگ نسبتاð مفيد مي‌باشد و در شهرهاي كوچك زياد كارايي نخواهد داشت.
وي كسب منابع مالي براي كتابخانه‌ها را از طريق كمك‌هاي دولتي، موقوفات، كمك‌هاي خيرين و خود درآمدزا بودن كتابخانه را ضروري دانست.
مهندس ملك‌احمدي با اشاره به اينكه در قوانين جديد اختيارات هيات امناء و انجمن‌هاي كتابخانه‌هاي عمومي نسبت به قوانين گذشته افزوده شده است، اظهار داشت: در قوانين جديد، تمام اختيارات از جمله اداره و تجهيز كتابخانه‌هاي عمومي و جذب نيروي انساني آموزش و برنامه‌ريزي و سياستگذاري كنترل درآمدها و هزينه‌هاي عمومي بعهده انجمن‌ها و هيئت امنا مي‌باشد.
وي در پايان توسعه كتابخانه‌ها و همتراز نمودن آنان با شرايط جهاني را از برنامه‌هاي سال آينده دانست.
مسؤول امور كتابخانه‌هاي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان نيز در اين همايش گفت: امسال دو دوره آموزش كتابداري براي كتابداران كل استان خراسان در دو سطح مقدماتي و پيشرفته برگزار مي‌شود.
آشنايي از ايجاد تعدادي قرائت‌خانه در سطح استان خراسان خبر داد و افزود: با همكاري شهرداري‌ها و آموزش و پرورش در سطح شهرستان‌ها سعي داريم محل‌هايي كه قابل استفاده براي ايجاد قرائت‌خانه هست را در سطح استان فعال نماييم.
وي در پايان در خصوص مسابقات كتابخواني گفت: مسابقات كتابخواني مرحله اول آن در سال گذشته برگزار شد و مرحله دوم آن هم در 18 ارديبهشت‌ماه سال جاري برگزار خواهد شد.
اين همايش با يك ساعت تأخير كار خود را آغاز كرد.

/ 0 نظر / 16 بازدید