حاصل دست خودم

نيشابور جايگاه هنر و فرهنگ عصر برنز را معرفی می کند

معاون پژوهشي اداره ميراث فرهنگي خراسان گفت نيشابور جايگاه هنر و فرهنگ و موقعيت خراسان در دوران برنز، يعني هزاره سوم پيش از ميلاد، را معرفي مي‌كند.
به گزارش ايسنا رجبعلي لباف خانيكي كه در همايش ميراث ماندگار مشهد سخن مي‌گفت، اظهار داشت: از سال 1229 هجري شمسي ك لوفتوس، زمين‌شناس انگليسي نخستين كلنگ حفاري باستانشناسي را در شوش به زمين زد، فعاليت‌هاي باستانشناسي به قصد گنج‌يابي به وسيله بيگانگان در ايران آغاز شد.
وي همچنين افزود: طي يكصد سال صدها هزار شيء ارزشمند از دل خاك استخراج و به مجموعه‌هاي خصوصي و موزه‌هاي دنيا ارسال شد.
معاون پژوهشي ميراث فرهنگي استان خراسان گفت: تاريخ‌نگاران و محققان بر اساس يافته‌هاي باستان‌شناسي به تدوين تاريخ ايران كهن پرداختند و وقايع و اتفاقات غرب و جنوب غرب ايران را شاخص در نظر گرفتند و خراسان از ديد آن‌ها سرزمين ناشناخته باقي ماند.
لباف جاذبه‌ها و غناي مادي آثار و محوطه‌هاي باستان شناسي فارس و خوزستان در دوره قاجاريه را مانع اصلي حضور باستان‌شناسان در شرق ايران دانست.
وي فعاليت‌هاي باستان شناسي گذشته در خراسان را ناچيز دانست و افزود: به لحاظ غناي فرهنگي خراسان هر اقدامي مواجه با كشفي بزرگ و تعيين كننده در تاريخ خراسان گرديد؛ از جمله در سال 1328 كه غارهاي بزنگان و خونيك مورد بررسي قرار گرفتند.
لباف در اين خصوص گفت: در اين سال ديرين‌شناس آمريكا كارلتون س. كان غارهاي بزنگان در شمال شرق مشهد و خونيك در جنوب قائن را بررسي كرد و ساكنان اين غارها را متعلق به دوران موسترين در حدود 45 هزار سال پيش دانست كه گروهي شكار گر بودند.
وي همچنين از جمع‌آوري 60 نمونه ساطور ابزار در كناره كشف رود خبر داد و اظهار داشت: ‌در سال 1352 آريايي از ايران و تيبولت از فرانسه موفق به بررسي ساطور ابزارها شدند و به عقيده آنها 600 هزار سال پيش آن ها ساخته شده‌اند.
معاون پژوهشي ميراث فرهنگي خراسان عمده بررسي‌ها و مطالعات مستمر باستان‌شناس در خراسان را از سال 56 عنوان كرد و افزود: در اين چند ساله توانسته‌ايم بخش عمده استان خراسان را شناسايي و بيش از 2 هزار اثر باستاني شامل بنا و محوطه بررسي و ثبت شده‌اند كه قدمت آن‌ها به دوران ميان سنگي تا عصر قاجاريه بر مي‌گردد.
وي در پايان اظهار داشت: كشفيات اخير باستان‌شناسي در خراسان اين واقعيت را روشن مي‌كند كه خراسان از صدها هزار سال پيش زيستگاهي مناسب براي جوامع انساني فراهم آورده و به ان‌ها اين امكان را داده است تا در روند پيشرفت و تكامل فرهنگي همواره پيشگام باشند.

/ 0 نظر / 17 بازدید